Lite om oss
Vi är en familj som bor på landet strax utanför Skövde. Vår familj besår av mamma Annette, pappa Jörgen, storasyster Sofia och lillasyster Hanna. Vi har 4 dansk /svenska gårdshundar Ida, Tiger, Bella, Starfire och en Australian Kelpie, som kallas Dutchess. En nordsvensk brukshäst, Bore och en unghäst Beauty. 2 mysiga katter bor här också, Musse och Smulan.
Det som är viktigt för oss i aveln är
att få fram friska och sunda hundar med mycket bra temperament. Våra valpar blir vana med många saker. De bor med oss i köket och så fort de blir stora nog får de komma med ut lösa och vara med i stallet. Vad som
är väldigt viktigt för oss också är att vi har en bra kontakt med våra valpköpare under hela hundens liv.
Följ oss gärna på Facebook också, Superdupers kennel🙂
2019 Vilket år vi har haft. Tiger Svensk Vinnare, Svensk VeteranVinnare och Nordisk Veteran Vinnare och Årets Veteran Vinnare i Dansk Svenska Gårdshundklubben. Superdupers Bella har blivit BIM 5 gånger och sist nu BIR uppe i Stockholm. Så 2 Nya titlar även på vår lilla tjej. Svensk Vinnare och Nordisk Vinnare och 2:a Bästa Utställnings hund i klubben. Hanna har också haft ett fantastiskt år som började med 4 vinster på raken och sen med 3:a plats i UngdomsSM och Uttagen till Svenska landslaget. 7:a i Agria Cup utav 65 handlers. SM gav en delad 5 plats även i år med en helt ny låne hund för Hannas del. Så stolt över Hanna och hennes handling år efter år.
Superdupers Starfire har också gjort premiär i utställningsringen med ett Excellent och ett Very Good. Hon sköter sig kanon och är lycklig i ringen, vilket bådar gott inför framtiden🙂.
Även Dutchess har fått två nya titlar, LD Startklass och hon vann sin andra tävling med 182.5 p 🙂 Den andra är RLD N, då hon har startat i Rally med 3 godkända resultat, Hon vann även sin första tävling där med 99 p.
Senaste kommentaren